Форма входа

Статистика посещений сайта
Яндекс.Метрика

  21 серпня відзначив своє 60-річчя Дмитро Кремінь – видатний український поет, публіцист, перекладач, лауреат Державної премії України імені Т.Г.Шевченка. З цієї нагоди редколегія інтернет-журналу "Миколаїв літературний" пiдготувала спеціальний випуск: http://litnik.org/index.php/spetsialnye-vypuski-zhurnala/yuvilej-poeta-dmitra-kreminya, а також взяла участь у ювілейних заходах, що відбулися у приміщенні Миколаївської організації Національної спілки письменників України. 

  Зустрівши своїх друзів, Дмитро Кремінь відзначив, що для нього, уродженця Закарпатця, Миколаївщина вже давно стала рідною. Він тут не тільки робив свої кроки як поет, вчитель і журналіст, але і знайшов вірних друзів, відданих колег, разом із якими сягнув мистецьких висот, здобуваючи нашому краю славу форпосту української культури на півдні України. Поет подякував кожному, хто допомагає митцям, шанує мистецтво, популяризує його за межами країни.

  У своєму вітальному слові голова Миколаївської обласної ради Ігор Дятлов відзначив, що Дмитро Кремінь – у числі тих знакових миколаївців, стараннями якого пробуджувалася інтелігенція, відроджувалася незалежна держава, а з нею – наша культура. Він підкреслив, що завдяки нашому земляку у 1991 році виникла перша в історії краю газета обласної ради «Рідне Прибужжя», а віднедавна почав виходити перший за століття літературний журнал «Соборна вулиця», який набув популярності серед прихильників з усіх куточків. В цьому голову облради підтримали депутати обласної ради Олена Симоненко, Таміла Бугаєнко, які так само були на святі.

 


Д.Кремiнь, голова Миколаївської обласної Ради І. Дятлов, та депутати обласної РадиТ. Кремiнь i Т. Бугаєнко

 

Начальник управління культури ОДА Світлана Гладун, начальник управління культури міськвиконкому Лілія Заворотня, які завітали разом із композитором, заслуженим діячем мистецтв України Тетяною Яровою, підкреслили, що на творчому рахунку Дмитра Кременя – близько 300 популярних естрадних пісень, написаних у співпраці із Тетяною Андріївною. Зокрема, завдяки їм вийшло декілька пісенників, а також аудіоальбомів, наприклад, «День і ніч». Крім того, він – у числі авторів гімну міста Миколаєва, слова якого прославляють корабельний край на віки.

привітання Д. Кременю від обласного Управління культури

 

Відомий художник, лауреат Державної премії України імені Т.Г.Шевченка Михайло Озерний, який прийшов разом із Юрієм Гуменним, передаючи вітання від миколаївської організації Національної спілки художників України, нагадав присутнім, що співпраця творчих спілок – запорука культурного розвитку краю. А професор, директор МФ Київського національного університету культури і мистецтв Олександр Іванов, наголосив, що Дмитро Кремінь – автор чудової «поеми життя», в якій переплелися найкращі сторінки історії, науки, культури, водночас – нерозгадана лінія долі кожного миколаївця. Відомий вчений-краєзнавець Євген Горбуров визнав, що постать ювіляра – знакова для корабельного краю: «Таких, як він, треба шанувати за життя, всіляко підтримувати, щоб слава про Миколаївщину лунала на віки».

Генеральний директор Миколаївської облдержтелерадіокомпанії Олександр Митрофанов, жартуючи, висловив думку, що Дмитро Кремінь – один із найкращих його позаштатних співробітників. Він це пояснив тим, що на його ліриці побудовані десятки фільмів про область, а за його сценарієм «Білі хмари на тлі золотому» знято фільм про земляка, Шевченківського лауреата Олександра Сизоненка, який виборов у 2004 році гран-прі на Міжнародному фестивалі телерадіопрограм «Калинові острови». Його заступник і давній друг ювіляра Олександр Топчій, а також уславлений режисер Віктор Завізіон, зірка екрану Інга Хоржевська нагадали назви багатьох стрічок за мотивами творів Дмитра Кременя, які вже стали «золотим фондом» української тележурналістики. Зокрема, в числі найновіших – фільм про рідне село поета, змонтований напередодні свята.

Д. Кремiнь, О. Топчiй, О. Митрофанов

 

Відомий вчений, голова Миколаївського земляцтва у Москві Володимир Христенко, який об’єднав довкола себе уродженців нашого краю, підтвердив, що Дмитра Кременя і знають, і читають, і шанують на всіх континентах. Про це свідчить статистика інтернет-видання «Литературный Николаев», а також сила-силенна відгуків, теплих листів від миколаївців. Він передав вітання від уславлених адміралів та генералів, художників та скульпторів, учених та співаків, які побажали ювілярові найкращої долі.

 

Т. Даниленко, В. Христенко, Д. Кремiнь

Лунало немало добрих слів на адресу ювіляра від письменників. Поет, головний редактор газети «Вечерний Николаев» Володимир Пучков пригадував, як вони познайомилися, перекладали вірші, а в 2007 році видали книгу-трилінгва «Два береги», яка обійшла сотні презентацій від Америки до Далекого Сходу. Поет, голова відділення Спілки письменників Росії В’ячеслав Качурін подарував ювілярові пісню, письменник-фантаст Володимир Васильєв – свою нову книгу, голова відділення Фонду культури Леонід Ржепецький прочитав присвяту, а поет Аркадій Суров назвав Дмитра Кременя знаковою фігурою в літературному житті держави, порівнявши його із корабельною скульптурою на вістрі української духовності. Дитяча письменниця Людмила Чижова назвала ювіляра «хресним» у літературі.

Теплом відзначені слова директора Науково-педагогічної бібліотеки м. Миколаєва Тетяни Роскіної, яка подякувала Дмитру Кременю за співпрацю з читачами. Зокрема, тільки 2013 року проведено кілька епохальних подій на вшанування Миколи Аркаса, Миколи Вінграновського, Андрія Антонюка, а також Всесвітній день поезії, які зібрали шанувальників нашої культури з усієї області. Директор Першої української гімназії імені Миколи Аркаса Сергій Бережний зауважив виключну роль ювіляра та його лірики у формуванні молодого покоління. 

Професор, доктор педагогічних наук Ілля Стариков дякував Дмитру Кременю за співпрацю: завдяки творчій підтримці десятки новел вченого перекладені українською, а також опубліковані у кращих часописах. Професор, доктор педагогічних наук Володимир Гладишев наголосив, що на початку 1980-х років він відвідував обласну літературну студію «Джерела», яку очолював Дмитро Кремінь. Саме там він навчився майстерності слова, отримав перші уроки літературної творчості. Доцент Леонід Дудюк не забув сказати, що з Дмитром Дмитровичем він працював на кафедрі української літератури Миколаївського педінституту на початку 1980-х, а в 1990-ті навчав його сина – студента філологічного факультету.

В. Качурiн, Д. Кремiнь, М. Кравченко, В. Пучков 


Народний артист України, директор Миколаївського академічного театру драми та музичної комедії Микола Берсон, який прийшов вітати ювіляра із головний режисером, заслуженим діячем мистецтв України Олегом Ігнатьєвим, пригадав слова Дмитра Кременя, сказані 1997 року. Тоді, відзначаючи 70-ліття театру, поет побажав трупі статус академічного. «Тоді в це мало, хто вірив, але слова земляка стали для нас творчим завданням, яке ми досягли вже на початку 2000-х». Заслужений артист України, депутат облради і директор Миколаївського академічного російського драматичного театру Микола Кравченко визнав, що ключову роль у житті поета відіграла його муза – дружина і супутниця Ольга. З цієї нагоди артист написав їй свій вірш-присвяту.

Журналіст Тетяна Даниленко згадувала, що вони разом із Дмитром Кременем, Олександром Кремком, Миколою Барановим на початку 1990-х робили перші випуски «Рідного Прибужжя». «Це були незабутні часи, коли ми, молоді та юні, були в постійному діалозі із нашими читачами, формували імідж краю, розповідали про його визначних людей, уславлені господарства з гордістю. Але де б я не була у відрядженнях, мене всюди зустрічали, як куму поета Дмитра Кременя, а це означало, що всі двері для мене відчинені».

На адресу ювіляра Дмитра Кременя надійшли сотні привітань, теплих поздоровлень, а також вітальні телеграми від письменницьких організацій, закладів культури, освіти, науки, охорони здоров’я, друзів та колег з усього світу.

       З роси і води Вам, дорогий Дмитре Дмитровичу!