Форма входа

Статистика посещений сайта
Яндекс.Метрика

«Обстоятельства времени» -

нова поетична збірка В’ячеслава Качуріна

 

14 листопада 2018 року в Центральній міській бібліотеці ім. М.Л. Кропивницького відбулася презентація нової книги відомого миколаївського поета В'ячеслава Тимофійовича Качуріна «Обстоятельства времени».

         Нова поетична збірка – це  своєрідний творчий звіт поета більш ніж за 40 років роботи в жанрі поезії. До неї увійшли вибрані та перевірені часом вірші, написані автором у різні періоди життя. Публіцистичні мотиви книги змінює поетична лірика, в її центрі любов до рідного Причорномор'я. Ліричні рядки деяких віршів уже давно увійшли до репертуару відомих миколаївських виконавців.

    

          Книга  «Обстоятельства времени» складена автором незвично, кожний вірш має посвяту. Всього 133 посвяти: друзям по арктичним експедиціям, суднобудівникам, громадським діячам, журналістам, людям творчих професій, колегам по перу, знайомим, рідним та близьким.

       

Посвяти автора – справжні свідоцтва пам'яті, дружби, любові, вони є підсумком спостережень, висновки прожитих років і роздуми про головне в житті.

На зустріч з улюбленим поетом зібралося багато шанувальників та друзів. Своїми розповідями у теплій та дружній атмосфері вони представили автора та його творчість. В'ячеслава Качуріна привітали та поділились спільними спогадами відомі миколаївські поети та письменники, літературознавці, критики та публіцисти: Євген Мірошниченко, Анатолій Маляров, Володимир Христенко, Валерій Бабич, Віра Марущак.

Під час вільного мікрофону віршами та приємними подарунками автора вітали літературознавець Леонід  Ржепецкий, представники літературного об’єднання «Рефлектор» та Миколаївського міського будинку вчителя.

На вечорі звучали вірші та пісні у виконанні В’ячеслава Качуріна та його друзів.

Приємним сюрпризом стали музичні композиції на вірші В'ячеслава Тимофійовича у виконанні самого автора, заслуженого артиста України Олександра Сичьова, композитора та виконавця Євгена Долгова, учасників музичної студії Миколаївського Будинку вчителя – Світлани Соколової, Лариса Миронової під акомпанемент Людмили Пашковської.

Євген Долгов передав у подарунок музичні альбоми спільних пісень з В'ячеславом Качуріним до «Літературного музею на Потьомкінській». Кожен охочий зміг придбати збірку В'ячеслава Тимофійовича Качуріна з пам’ятним автографом автора.

 

***

Презентація книги «Перемир’я» Геннадія Молчанова

2 листопада 2018 року в Центральній міській бібліотеці ім. М.Л. Кропивницького відбулася презентація книги «Перемир’я» письменника, художника, учасника бойових дій на Сході України Геннадія Молчанова. Роман вийшов у видавництві «Іліон» за організаційної та фінансової підтримки народних депутатів Ігоря Бриченка і Тараса Креміня.

Геннадій Молчанов – особистість незвичайна. На початку 2015 р., коли йому було 54 роки, він добровільно прийшов до військкомату, аби захищати свою Батьківщину. Його призначили у мінометну батарею 93 механізованої бригади. Після навчання Геннадій Молчанов одинадцять місяців воював у Пісках. Навіть у цей важкий час, у короткі години затишшя, він робив нотатки і замальовки.

На презентації автор розповів про події, відображені у книзі, яка написана на основі пережитого під час військових подій. Героями книги стали українські бійці мінометної батареї, які цілий рік боронили селище Піски, що знаходиться в кількох кілометрах від Донецького аеропорту, і стало однією з найгарячіших точок на карті воєнних дій. В Пісках не пам'ятають про перемир'я, бо не було жодного дня, щоб тут не стріляли, а тиша наставала лише на кілька годин. В книзі йдеться про один день із життя солдата-мінометника під час перемир’я, про життя, побут та відносини між людьми на передовій. З Пісків Геннадій Молчанов привіз нових друзів, собак - побратимів з позивними «Бусоль» та «Анфіса Петрівна», які були присутні під час презентації на сцені разом з автором і викликали теплі та щирі почуття у присутніх.

Ведучим зустрічі виступив журналіст, волонтер Лисюк Володимир.

Привітали автора з виходом книги та висловили слова вдячності за мужність та витримку народні депутати України Кремінь Тарас Дмитрович і Бриченко Ігор Віталійович, заступник Миколаївського міського голови, учасник бойових дій Степанець Юрій Борисович, поет, публіцист, есеїст, перекладач, заслужений діяч мистецтв України, лауреат Національної премії України ім. Т.Г. Шевченка Кремінь Дмитро Дмитрович, директор миколаївського видавництва «Іліон» Румянцева Анна Валеріївна, заступник голови ГО «Асоціація учасників та інвалідів АТО» Шполянський Ілля Михайлович, товариші по службі Дмитро Федченко «Капелан», Сергій Веремеєнко «Фартовий», Наталія Єчкалова «Ніка», Євген Коваленко «Старшина».

Прочитання роману «Перемир’я» надихнуло композитора, автора-виконавця, члена Клубу композиторів «Ad Libitum» Катерину Коваленко на створення музичної композиції на фортепіано, яку вона і представила присутнім на заході.

Художник Дмитро Молдованов на загадку про давню дружбу з автором та вихід нової книги подарував свою картину.

З цікавістю присутні прослухали розповідь про знайдене Геннадієм Молчановим у Миколаєві ще до війни, ювілейне видання Тараса Шевченка «Кобзар» 1939 р., яке він проніс крізь війну. На вільних сторінках  Геннадій збирав підписи військових від рядового до комбрига (біля 200 підписів). Волонтер і нардеп Тарас Кремінь, допоміг зібрати підписи у своїх колег-нардепів, і після демобілізації ця книга була передана в Національний військово-історичний музей України.

Під час Вільного мікрофону своїми враженнями від книги поділились к. філ. наук, доцент кафедри української літератури, активна членкиня Миколаївського відділення Всеукраїнського товариства «Просвіта» Береза Інна Юхимівна, прозаїк, драматург Маляров Анатолій Андрійович, письменник, громадський діяч Стульник Сергій Анатолійович. Член НСЖУ, позаштатний кореспондент газети «Щотижня» Олександр Колєсніченко прочитав свій вірш присвячений подіям на Сході України. 

       На заході було продемонстровано уривок з документального фільму «Батальйон» (автор і режисер Володимир Лисюк, співавтор і оператор Наталія Єчкалова) за участю Геннадія Молчанова.

Вечір пройшов в дружній, теплій атмосфері. Гостями зустрічі стали представники козацьких організацій міста, творча інтелігенція, товариші по службі, ЗМІ.

 

 

***

Козацька слава невмируща!

 12 жовтня 2018 року, до Дня українського козацтва і Дня захисника України, у Центральній міській бібліотеці ім. М. Л. Кропивницького відбувся вечір української класичної поезії та автентичної музики «Козацька слава невмируща».

Присутні на літературно-мистецькому заході мали можливість згадати вогнисте слово Кобзаря, вірші якого щиро та з запалом продекламував актор, режисер і просвітянин, наказний отаман Буго-Лиманського незалежного козацтва Микола Євтушенко.

На вечорі звучали волелюбні козацькі пісні у виконанні народного вокального ансамблю «Вітовчани» Миколаївського міського палацу культури «Корабельний» (керівник – Василь Стефанюк).

До святкової зустрічі долучився та виступив з привітальним словом літературознавець Леонід Ржепецький.

На завершення Микола Євтушенко привітав всіх гостей з прийдешнім святом і виконав пісню «Козацькі хрести» (слова власні, музика Олександра Білаша).

***

Презентація нотної збірки «Волошкова країна» Анни Олєйнікової

11 жовтня у Центральній міській бібліотеці ім. М.Л. Кропивницького відбулася презентація нотної збірки та диска «Волошкова країна» миколаївської поетеси та композитора Анни Олєйнікової. Нотна збірка вийшла у видавництві «Іліон» за підтримки Надії Іванової – депутата обласної ради, директора ТОВ «Золотий колос».

Анна Олєйнікова – член Національної Всеукраїнської музичної спілки, лауреат обласної культурологічної премії ім. М. Аркаса, обласного конкурсу «Джерело творчості», вчитель музики вищої категорії, голова творчого об'єднання «Горицвіт». Творчий доробок композитора включає твори різних музичних жанрів: інструментальні композиції, романси, пісні для дітей та юнацтва, естрадні та бардівські пісні, хорові твори. Автор активно працює, народжуються нові пісні, готуються до видавництва нові збірки.

До нотної збірки «Волошкова країна» увійшли нові пісні Анни Олєйнікової на вірші миколаївських поетів Івана Баклицького, Володимира Шпорта, Наталії Іванової, Євгенії Левченко, поетів з інших міст України – Валентини Бзенко, Олени Войнаровської, поетів української діаспори – Світлани Іщенко, Лариси Ратич, Валентини Чайковської, а також пісні на слова нашого кобзаря Тараса Шевченка.

На зустрічі Анна Олейнікова розповіла про свою творчу роботу над збіркою, згадала теплими словами авторів, на вірші яких створено її пісні та подякувала їм за співпрацю.

Музика і поезія – вічні, а без їх поєднання неможливо створити пісню. Саме на цьому під час свого привітання Анни Олєйнікової наголосила поетеса Людмила Чижова, яка має спільні пісні з композитором. З виходом нової збірки Анну Олексіївну привітали депутат обласної ради Надія Іванова, член спілки композиторів України Ольга Петренко, керівник ЛІТО «Рефлектор» Тамара Щелова, поетеса Євгенія Левченко, учениця Олена П’яткова. Журналіст Тетяна Даниленко висловила вітання від себе та поета і літератора  Леоніда Ржепецького, який є одним із авторів пісень Анни Олєйнікової.

На презентації прозвучали пісні у виконанні відомих миколаївських солістів, лауреатів міжнародних конкурсів – Ольги Дідусенко-Палій та Олександра Ященка, а також юних виконавців – учениці Миколаївського вищого музичного училища Поліни П’яткової, учнів вокальної студії «Джерельце» при Полігонівській ЗОШ.

Наприкінці зустрічі Анна Олєйнікова вручила в подарунок нову нотну збірку та диск бібліотекам міста.

 

 

***

«Музыка – душа моя» -

книга, присвячена памяті Катерини Панни

7 жовтня 2018 року в Центральній міській бібліотеці ім. М.Л. Кропивницького відбулася презентація  книги «Музыка – душа моя» відомого миколаївського історика, краєзнавця Наталії Олександрівни Кухар-Онишко. Книга присвячена талановитій дівчині-піаністці, нашій землячці, Катерині Панні, яка трагічно загинула влітку 1999 року. Багатьом миколаївцям відома сумна доля дівчини. На неї чекало велике творче майбутнє, але її земний шлях перервався, коли Катерині було всього 20 років.

Книга вийшла в серії «Легендарні імена» видавництва Ірини Гудим. Над підготовкою видання Н.О. Кухар-Онишко працювала чотири роки. Книга вийшла дуже інформаційною. Ґрунтуючись на спогадах батьків, вчителів, друзів, автор розповіла про дитячі роки Каті і її становлення як музиканта. Значний розділ у книзі присвячено будівництву в Миколаєві на Сухому Фонтані храму Святої Катерини Великомучениці, яке батько дівчини Олексій Панна починав власноруч. Він сам розробив проект і мріяв побудувати оригінальну будівлю з прозорим куполом, що нагадує Ейфелеву вежу. Але, на жаль, не встиг за життя завершити будівництво, у 2016 році його не стало. У книзі містяться унікальні матеріали з сімейного архіву, зокрема, розміщено родовід Катерини Панни, наведено первісний архітектурний проект храму і його опис тощо.На презентації Наталія Олександрівна розповіла про ідею та історію написання книги, про життя головної героїні.На зустрічі згадати дівчину зібрались рідні та близькі друзі сім’ї, миколаївські письменники та книговидавці, творча інтелігенція міста. Видавець Ірина Гудим розповіла про роботу над створенням книги у видавництві, поділилась згадками про батька Катерини.

Теплі спогади та емоційні переживання про музикальний талант героїні книги висловив в цей день поет і публіцист, старший науковий співробітник Миколаївського обласного краєзнавчого музею Сергій Євгенович Піскурьов,  поет і драматург Михайло Христофорович Бузник.

Відомий миколаївський громадський діяч, вчений Анатолій Іванович Золотухін згадав блискучий виступ Каті у музичній вітальні  Миколаївського обласного художнього музею ім. В.В. Верещагіна у 1995 році.

Концертні записи Катерини Панни, які прозвучали на вечорі дали можливість присутнім доторкнутися до тонкого душевного світу талановитої дівчини, життям якої була музика.

Післямовою зустрічі став перегляд фільму миколаївського режисера Лілії  Албеску «Сонети на кінчиках пальців», присвячений яскравому життю піаністки.

***

«Літературному музею на Потьомкінській»  - пять років!

 

Напередодні Дня бібліотек, 26 вересня, у Центральній міській бібліотеці ім. М.Л. Кропивницького відбулося святкування п’ятирічного ювілею «Літературного музею на Потьомкінській» – проекту зі збереження пам’яті про літературу та культуру Миколаївської області, який не має аналогів у міському просторі.

 За цей порівняно невеликий проміжок часу фонди музею було поповнено тисячею експонатів. Їх люб’язно надали відомі поети, письменники, видавці, літературознавці нашого краю та члени їхніх родин, що проживають в Україні та за кордоном.

 В експозиції музею представлені  книги з автографами, рукописи та сигнальні примірники книжок наших авторів, листи й листівки, світлини, нагороди, документи, портрети, диски, картини, сувеніри, особисті речі письменників, тексти публічних виступів, афіші, спогади про літераторів-краян.

Родзинка музею – картинна галерея, окрасою якої є портрети миколаївських авторів Дмитра Креміня, Альберта Вербеця, Володимира Пучкова, виконаних миколаївськими художниками.

В цей святковий день гостями зустрічі стали всі, хто долучився до розвитку музею і підтримує нашу бібліотеку книгами, цінними експонатами та своєю творчістю.

Відкрив зустріч відеозапис з презентацій книг науковця, д. тех. н., професора, Заслуженого працівника культури України, письменника Юрія Крючкова, подаровані експонати якого стали найпершими та поклали початок колекції літературного музею.

Із привітальним словом виступили почесні дарувальники музею:  начальник  управління з питань культури та охорони культурної спадщини Миколаївської міської ради Юрій Любаров, письменниця, голова Миколаївської обласної організації Національної спілки письменників України Віра Марущак, поет, заслужений діяча мистецтв України, лауреата Шевченківської премії Дмитро Кремінь, письменник, д. психол. н., професор Ілля Стариков, історик, лауреат обласної премії ім. М. М. Аркаса Євген Горбуров, поетеса, к. філол. наук Людмила Щетініна.

Свої вітання із Києва у відеозаписі передав гостям колишній миколаївець,  відомий вчений, журналіст, письменник, викладач Віктор Жадько, який подарував літературному музею багато цінних експонатів. Теплі слова з нагоди свята висловили поет В’ячеслав Качурін, письменник, голова Миколаївського відділення Всеукраїнської спілки письменників-мариністів Владислав Мацкевич, краєзнавець, організатор і керівник меморіальної кімнати М.Л. Кропивницького в с. Новокрасне Олександр Титаренко, художник-декоратор Сергій Пантелейчук.

В цей день «Літературний музей на Потьомкінській» поповнився новими цінними експонатами, які з люб’язністю дарували гості свята.

Святкова зустріч пройшла у супроводі музичних виступів співака і композитора, заслуженого працівника культури України Євгена Долгова, заслуженого артиста України Олександра Сичьова, виконавиці Юлії Ковалевської.

***

«Україна – душа і серце Європи!

(Апокрифологія історії України)» -

презентація нової книги Анатолія Золотухіна

 

14 вересня 2018 р. в Центральній міській бібліотеці ім. М.Л. Кропивницького відбулася презентація книги «Україна – душа і серце Європи! (Апокрифологія історії України)» відомого миколаївського громадського діяча, науковця Анатолія Івановича Золотухіна. Книга видана у 2018 р. у видавництві ФОП Швець В.М. при сприянні книговидавця Ірини Гудим.

Творча зустріч була приурочена до 2675-ї річниці з дня народження легендарного античного поета, одного із засновників античної культури Гомера, життя та діяльність якого довгі роки досліджується автором.

В минулому році річницю з дня народження Гомера в бібліотеці ім. М.Л. Кропивницького відзначали презентацією дванадцяти випусків «Апокрифології історії України» А.І. Золотухіна.

Нова книга – це нульовий том багатотомного видання «Апокрифології історії України», яка є Довідником прихованих текстів першоджерел історії Античності, Християнства та Київської Русі. Суттєва відмінність від минулорічного видання цієї книги полягає в тому, що тут введені нові додаткові матеріали, розділи і головне – зроблені перші важливі висновки.

Зустріч пройшла у форматі відкритої науково-популярної лекції, під час якої автор розповів про Миколаївську землю, яка є колискою античності та християнства, розкрив таємницю Атлантиди, познайомив з реальними біографіями кіммерійсько-скіфських творців античності - Арістея Проконесського, Клеопатри, Гомера, Ахілла, Скіфа, Анахарсіса, навів певні факти з біографії Ісуса Христа та засновників культури Київської Русі Іларіона-Никона Великого і Кирила Туровського – автора «Слова о полку Ігоревім». З попередніми напрацюваннями автор познайомив учасників зустрічі перед заходом біля книжкової виставки організованою Центральною міською бібліотекою ім. М.Л. Кропивницького «Версії – гіпотези –пошуки істини: Анатолій Золотухін».

На зустрічі була присутня начальник відділу охорони культурної спадщини управління з питань культури та охорони культурної спадщини Миколаївської міської ради Ірина Анатоліївна Бондаренко, яка привітала автора з виходом нової книги та побажала йому подальших успіхів на науковій ниві.

Цікаві дослідження та відкриття Анатолія Золотухіна надихнули поета Олександра Мачулу до написання вірша, присвяченого науковцю. Музичним подарунком на вечорі стала ілюзія «Дзвони» композитора Ірини Степанової.

Презентація книги-присвяти пройшла в супроводі музичного дуету «МАГіА» (скрипка – Олена Підлубна, фортепіано – Андрій Каратай).

З прем’єрою книги автора привітали миколаївські науковці, історики, книговидавці, музикознавці, творча інтелігенція міста, шанувальники історії краю.

***

Зустріч з Валерієм Бабичем

із циклу «Подорожні нотатки наших земляків»

 

6 червня 2018 року в Центральній міській бібліотеці ім. М.Л. Кропивницького відбулася зустріч з циклу «Подорожні нотатки наших земляків» з відомим миколаївським публіцистом Валерієм Васильовичем Бабичем.

Цикл зустрічей «Подорожні нотатки наших земляків» знайомить городян з враженнями миколаївців про різні країни, які вони відвідали.

Валерій Васильович Бабич – член Національної спілки журналістів України, інженер-суднобудівник, автор численних книг, які присвячені миколаївським авіаносцям та історії міста і знаходяться у багатьох країнах ближнього зарубіжжя, в Європі та Америці.

Вчений неодноразово відвідував Китайську Народну Республіку. Цього разу приводом для зустрічі стали поїздки В.В. Бабича в Китай – у вересні 2017 року, у складі делегації українських учених на конференцію у Вейхайський професійний коледж, і у квітні 2018 року, для зустрічі зі студентами та викладацьким колективом коледжу.

В.В. Бабич розповів про КНР, її промисловість, будівельну індустрію, подорож до туристичного міста Вейхай, зручно розташованого на східному узбережжі Східно-Китайського моря. Місто Вейхай вкрай привабливе великою кількістю пам'яток і розваг – природні парки, розважальні центри, храми, океанаріуми, гольф-клуби. Валерій Васильович поділився враженнями про відвідання Вейхайського технологічного коледжу, який є державним професійним навчальним закладом вищої освіти і включає різні факультети з інноваційними моделями навчання. Коледж оснащений лабораторним обладнанням високого технологічного рівня, в ньому представлені моделі і фото наших військових кораблів і авіаносців.

Цікавою була розповідь письменника про відвідання ним бібліотеки коледжу, в фондах якої є його книги. Бібліотека модернізована, має багато залів, сучасну станцію самообслуговування, зручна і доступна для користувачів.

Цього року Валерій Бабич став почесним гостем святкових змагань, присвячених 60-річчю коледжу, і взяв участь у нагородженні переможців.

Автор представив свої книги про авіаносців, перекладені китайською мовою і видані в Китаї: книга «Город святого Николая и его авианосцы», що вийшла під назвою «Великое морское противостояние» (2013); 4-томник під загальною назвою «Наші авіаносці» (2017), в якому об'єднані дві книги ««Наши авианосцы» і «Город святого Николая и его авианосцы», що складаються з 4-х томів «Дневники дальних походов», «Документальная повесть о морской конфронтации», «Тактика и техника авианосцев», «Поиск атомных подводных лодок».

На зустрічі були присутні бібліотечні фахівці Централізованої бібліотечної системи для дорослих м. Миколаєва та Централізованої бібліотечної системи для дітей. Автор передав у дар ЦМБ ім. М.Л. Кропивницького подарунковий комплект книг китайською мовою, виданий у Шанхаї.

Центральна міська бібліотека ім. М.Л. Кропивницького висловлює подяку Валерію Бабичу за цікаву зустріч, подаровані видання і його працю у прославлянні нашого краю в різних країнах світу.

***

ІII філософсько-духовні студії «Нікольські читання»

 «Славетні земляки, наречені ім’ям Миколай»

 

 30 травня 2018 року в Центральній міській бібліотеці ім. М.Л. Кропивницького відбулися III філософсько-духовні студії «Нікольські читання». Цикл було започатковано у 2016 році. Щорічно студії відбуваються у дні, які приурочено до Дня Святого Миколая Чудотворця (Ніколи Літнього), покровителя нашого міста. Основний орієнтир студій – ціннісне осмислення духовних начал Миколаєва і миколаївців, історичної, культурної, літературної краєзнавчої спадщини.

У 2017 році темою філософсько-духовних студій «Нікольські читання» було обрано дослідження і розповідь про знакові постаті Миколаївщини на ім’я Миколай – людей, які зробили вагомий внесок у розвиток культури, літератури, суспільного життя Миколаївщини.

У 2018 році цю тематику продовжено і героями оповідей зустрічі «Славетні земляки, наречені ім’ям Миколай» стали історичні постаті і наші сучасники – представники славетної родини земляків-патріотів Аркасів, військовий моряк Микола Кумані, художник Микола Бережний, інженера Миколи Дмитрієва тощо.

Під час студій відбулося спілкування та обмін думками з відомими істориками, краєзнавцями, культурологами, літераторами міста.

Своїми спогадами, дослідницьким і літературним доробком поділилися Інна Береза, Євген Горбуров, Тетяна Даниленко, Віталій Рогожа, Владлена Руссова.

На заході були представлені перегляди літератури з фондів бібліотеки «Славетні земляки на ймення Миколай!» які додатково розкрили відомості про видатних миколаївців. Присутні мали можливість переглянути відео з краєвидами Миколаєва, побачити пам’ятні і дорогі серцю місця.

***

«Літа мої… «спресовані» в хвилинки»

творча зустріч з поетом-піснярем Віктором Коваленком

 

23 травня 2018 року відбулася творча зустріч з поетом-піснярем Віктором Коваленком «Літа мої… «спресовані» в хвилинки».

Віктор Коваленко – музикант, композитор, поет, автор і виконавець пісень, ініціатор і зачинатель багатьох культурних проектів, волонтер, бере активну участь у культурному та громадському житті баштанської та миколаївської громад. В 2017 р. Баштанською ОТГ нагороджений нагрудним знаком «За активну громадянську позицію».


Багато зробив для розвитку культури в Баштанці. Засновник ансамблю «Зоряний шлях» РБК, дитячої шоу-студії «Небесні ластівки», клубу «Баштанські барди», поетично-мистецького клубу «Роксолана». Член Національної спілки журналістів України, Спілки самодіяльних композиторів Миколаївщини. Лауреат багатьох всеукраїнських та обласних музичних конкурсів, фестивалів. Переможець, володар декількох фестивальних Гран-прі. Автор гімну Всеукраїнського фестивалю авторської пісні «Мій рідний край», відомої пісні, присвяченої миколаївському футбольному клубу «Миколаїв». Багато пісень написано Коваленком на слова місцевих авторів.

Віктор Коваленко є автором гімну Баштанки, активний учасник фестивалю «Пісні старого Яхт-клуба», створив студію звукозапису у рідному місті, збирає експонати для аматорського музею музичних інструментів тощо.    

Автор має і поетичний доробок, всі вірші вийшли друком в Миколаївській обласній друкарні. Його поезії різнопланові та різножанрові, справляють глибоке враження. Перша книга «Життя моє – пісня» – це збірка пісень з нотами вийшла у 2010 р., у 2013 році вийшли одночасно «Найдорожче» та «Трояндовий світ», у 2017 р. побачила світ нова книга «Зачарований промінь». Багато віршів автора вже стали відомими піснями й зажили своїм власним «пісенним» життям. В творчому доробку митця дитячі, ліричні, патріотичні пісні, багато інструментальних п’єс.

На вечорі було презентовано збірку Віктора Коваленка «Зачарований промінь», до якої крім нових віршів, увійшли поезії з попередніх збірок. Вірші книги присвячені рідному місту, батькам і рідним, вірним друзям, колегам по літературному та музичному цеху. В них він оспівує любов до Батьківщини, кохання, дружбу.

Гості зустрічі мали можливість поринути в чарівний світ поезії та музики Віктора Коваленка, прослухати вірші та пісні в авторському виконанні та гостей зустрічі, поспілкуватися з автором, розкрити його, як талановиту неординарну особистість, людину, несамовито закохану у свій рідний край.

На захід прийшли музиканти, поети, композитори, журналісти, творчі діячі інших галузей культури, представники закладів культури і серед них багато друзів і знайомих пісняра.

Композитор Євген  Долгов, поет Аркадій Суров разом з дружиною Людмилою, співавтор творчого проекту зі створення пісні, присвяченої нашому футболу, Сергій Розумяк привітали з Днем народження автора, який 21 травня святкував свій 60-річний ювілей. Бард Віктор Білоног порадував ювіляра та гостей творчим виступом.

Зустріч пройшла у супроводі музичних відеокліпів і світлин з приватного архіву автора.


***

КНИГА-ПОДІЯ

 «Історичний нарис столітнього існування м. Миколаєва

при гирлі Інгулу (1790-1890)»

Григорія Миколайовича Ге

      11 травня в Центральній міській бібліотеці ім. М.Л. Кропивницького відбулася презентація особливої книги – україномовного перевидання праці відомого миколаївського громадського і політичного діяча  Г.М. Ге «Історичний нарис столітнього існування м. Миколаєва при гирлі Інгулу (1790-1890)». 

        У 1890 р. до століття м. Миколаєва секретар міської управи, історик-краєзнавець,  прозаїк і драматург Григорій Миколайович Ге підготував працю, у якій вперше висвітив історію нашого міста. Унікальність в тому, що історичний нарис написано на основі архівних джерел того часу, це – єдиний історичний документ Миколаєва, написаний з точки зору громади міста, її інституцій та потреб. Головний авторський акцент зроблено на процесі становлення міської громади, інститутів самоврядування, благоустрою, морської міжнародної торгівлі та інших сферах економічного життя. Велика увага приділяється постатям командирів Чорноморського флоту, що в різні роки мали вирішальний вплив на розвиток міського товариства, - І.І. де Траверсе, О.С. Грейгу, Б.О. фон Глазенапу та іншим. Перевидання цієї книги дозволяє миколаївцям більш детально ознайомитись з рідкісним краєзнавчим раритетом.

Книжковий проект здійснено науковцями – кандидатом історичних наук В.В. Щукіним, вченим секретарем Миколаївського обласного краєзнавчого музею В.В. Животовською, під керівництвом кандидата історичних наук, заступника директора з наукової роботи Миколаївського обласного краєзнавчого музею «Старофлотські казарми» В.В. Чернявського. Головним ініціатором перекладу видання українською мовою став Ю.І. Іцковський. Книга вийшла у видавництві «Іліон».

Ведучим презентації виступив В.В. Чернявський, який розповів про основні віхи біографії Г.М. Ге.

Про культурну і громадську діяльність, цікаві моменти з біографії видатного діяча повідав В.В. Щукін, який також наголосив на важливості встановлення меморіальної дошки на будинку Г.М. Ге.

Це питання активно підтримали  начальник управління з питань культури та охорони культурної спадщини Миколаївської міської ради Ю.Й. Любаров, депутат Миколаївської міської ради В.О. Єнтін, начальник відділу охорони культурної спадщини управління з питань культури та охорони культурної спадщини Миколаївської міської ради І.А. Бондареко.

 

Народний депутат України А.О. Вадатурський, який став першим читачем книги,  дав особисту оцінку виданню, наголосив на великій користі цієї книги для теперішнього покоління у питаннях торгівлі, логістики, суднобудування.

З вдалим важливим проектом привітали редакційну колегію та всіх мешканців міста народний депутат України  О.О. Жолобецький та депутат Миколаївської міської ради В.О. Єнтін.

О.О. Жолобецький фінансово підтримав проект, придбав на власні кошти 50 екземплярів книг та пообіцяв сприяти їх розповсюдженню серед миколаївців.

Про цікаві моменти спільної роботи над проектом з В.В. Чернявським розповіла директор видавництва «Іліон» А.В. Румянцева.

В.В. Чернявський передав в дар книги бібліотекам міста та відомому миколаївському краєзнавцю О.П. Тригубу.

У форматі живого мікрофону виступила голова Миколаївської обласної організації Національної спілки письменників України В.І. Марущак, яка наголосила на важливості подібних видань для шкільних бібліотек.

В рамках заходу відбувся благодійний аукціон з оригінальним виданням книги Г.М. Ге, переможцем якого став В.О. Єнтін. Кошти від аукціону будуть передані на відбудову садиби, в якій мешкав Г.М. Ге.

На презентації були присутні миколаївські вчені-історики, краєзнавці, діячі культури.

***

«Світло у темряві світить» -

творча зустріч з миколаївським поетом Олегом Дорошем

27 квітня, у завершальний день виставки місцевих видавництв «Миколаївська книга-2018», Центральна міська бібліотека ім. М.Л. Кропивницького запросила всіх поціновувачів поезії на творчу зустріч з поетом, публіцистом, блогером Олегом Дорошем  «Світло у темряві світить».

Олег Дорош – поет, прозаїк, публіцист, організатор літературно-музичних вечорів, «квартирників». Працює кореспондентом  на місцевому телеканалі.

На вечорі було презентовано першу поетичну збірку автора «Сьогодні і завжди». Поезії Олега образні й чуттєві, він говорить коротко і щиро, без пафосу і зайвих прикрас. І завжди малює конкретну картинку, уникаючи формальних описів. Автор детально розповів про роботу над книгою, про відбір віршів для неї та підготовку до друку.

В ході спілкування гості дізналися про початок творчого шляху Олега, про його навчання у Михалка Скаліцкі, представником школи якого він є і якому присвятив свою збірку, а також про манеру та стиль письма автора – поетичний жанр, ритм, про провідні теми у його творчості та головних героїв поезій. Поет дуже любить своє рідне місто Миколаїв і тому саме воно є головним героєм багатьох його віршів.

Гості зустрічі змогли прослухати чудову поезію в авторському виконанні під музичний акомпанемент музикантів Дмитра Косарева та Олександра Балашова.

На заході були присутні миколаївські поети та письменники, творча інтелігенція міста, друзі та шанувальники творчості автора. Всі охочі змогли придбати книгу з автографом Олега Дороша.

  

***

Презентація нової збірки Альони Русскої "Я - БАБА" 

 

В рамках XVI виставки «Миколаївська книга», 26 квітня 2018 року, в Науково-педагогічній бібліотеці м. Миколаєва відбувся вечір-презентація книги віршів талановитої української поетеси, літературознавця Альони Русскої (Людмили Щетініної).


Нова збірка «Я – баба» об’єднала вірші різних років, написаних російською й українською мовами.

Вечір, який зібрав багатьох поціновувачів поезії, почався відеороликом «Портрети», створений дизайнером бібліотеки Яною Івановою для знайомства присутніх з предками й родиною Людмили Щетініної.


На вечорі звучали вірші в авторському виконанні, а також у теплій атмосфері відбулося спілкування гостей з поетесою.

Вечір прикрасив романс композитора Владислава Коршунова на вірш Альони Русскої «Серебристые нити дождя».

Проникливо й натхненно, на високому майстерному рівні, його виконала студентка Миколаївського музичного коледжу Ганна Лебідь під акомпанемент на скрипці Зої Бобко та фортепіано концертмейстера Миколаївського муніципального колегіуму ім. В.Д. Чайки Анастасії Драги.

Викладач музичної школи №1 Олена Шевченко зачарувала зал чудовою мелодією на вірш Альони Русскої «Но ты ушла …», який виконала у супроводі фортепіано.

Журналіст, Даниленко Т.І.

***

«Сергій Гаврилов: самурай з кам’яних джунглів»

до 60-річчя миколаївського прозаїка

26 квітня сузір’я творчих вечорів XVІ виставки місцевих видавництв «Миколаївська книга» в Центральній міській бібліотеці ім. М.Л. Кропивницького продовжив творчий вечір «Сергій Гаврилов: самурай з кам’яних джунглів».

Сергій Іванович – один з найулюбленіших прозаїків миколаївських читачів, автор повістей, історичних романів, численних публіцистичних статей історико-краєзнавчого характеру, сценаріїв до документальних фільмів.

З 60-річним ювілеєм Сергія Гаврилова прийшли привітати друзі, колеги по перу та шанувальники творчості відомого миколаївця. З теплими словами виступив начальник управління з питань культури та охорони культурної спадщини Миколаївської міської ради Юрій Любаров, миколаївський поет Аркадій Суров також привітав Сергія Івановича та зачитав вірш.

Під час теплої цікавої розмови присутні змогли відкрити для себе невідомі сторінки з життя і творчості миколаївського історика, журналіста і прозаїка,  побувати в його «історичних експедиціях». Сергій Гаврилов поділився спогадами про своє дитинство, студентські роки, сім’ю, про участь в експедиціях, у яких брав участь з 13 років. Письменник розповів про роботу над своїми відомими книгами, у тому числі й тими виданнями, які написані спільно з Юрієм Любаровим.

До уваги гостей були представлені уривки з передачі «Міські прогулянки» з Сергієм Гавриловим, яка виходить на телеканалі «Миколаїв». Це сумісна робота Сергія Івановича та заслуженого журналіста України Інги Хоржевської, яка і виступила ведучою ювілейного вечора письменника.

***

ХIІ ОБЛАСНИЙ КОНКУРС

«КРАЩА МИКОЛАЇВСЬКА КНИГА»

 

Щорічно на Миколаївщині проходить обласний конкурс «Краща Миколаївська книга», який є логічною частиною виставки місцевих видавництв «Миколаївська книга». 

25 квітня в Центральній міській бібліотеці ім. М.Л. Кропивницького відбулося урочисте підведення підсумків ХIІ конкурсу, який відзначився іменами нових переможців і став святом краєзнавчого книговидання. 
Традиційно, долю видань-конкурсантів визначала авторитетна експертна комісія за участю кандидатів та докторів наук, викладачів, керівників провідних закладів культури, знаних фахівців з питань книговидання, дизайнерів, поетів та письменників. 

Цього року на конкурс було представлено 55 книг місцевих авторів, виданих протягом 2017 року у 8 миколаївських видавництвах. Старанно опрацювавши кожну книжку за глибиною, багатством літературно-художніх засобів, професійним рівнем, рівнем редакційно-видавничої підготовки та якістю поліграфічного видання, комісія з 29-ти незалежних експертів визначила кращі серед представлених видань, що були надруковані у 2017-му році.

З привітальним словом виступили перший заступник Миколаївського міського голови Криленко В.І., заступник міського голови Степанець Ю.Б., начальник управління культури, національностей та релігій Миколаївської облдержадміністрації Димитров М.Ф., в.о. начальника управління інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю Миколаївської облдержадміністрації Іваненко О.О., в.о. директора департаменту освіти і науки Миколаївської облдержадміністрації Удовиченко О.О., голова Миколаївської обласної організації Національної спілки письменників України Марущак В.І., директор обласної дитячої бібліотеки  ім. В. Лягіна, Жайворонок Т.А.

На церемонії нагородження були присутні начальник управління з питань культури та охорони культурної спадщини Миколаївської міської ради Любаров Ю.Й., книговидавці Румянцева А.В., Швець В.Д., в.о. начальника редакційно-видавничого відділу ЧНУ ім. П.Могили Іщенко А.Д., автори-переможці конкурсу.

Захід супроводжувався вокальними номерами заслуженого артиста України Сичова О.Ф., народної вокальної студії Миколаївського міського будинку вчителя (керівник – Сичов О.Ф.), а також концертними номерами вихованців Великокорениського будинку культури, театральної студії «Апельсин» Кульбакінського будинку культури, гурту «Нащадки», учениці Миколаївської спеціальної школи-інтернату №6.

Книги-переможці ХІІ обласного конкурсу «Краща Миколаївська книга»:

- Номінація «Краще історико-краєзнавче видання»
«Миколаївщина козацька». Автори – Ковальова О.Ф., Шарафанов О.М., Добровольський О.А.

 Видавництво – ТОВ фірма «Іліон» (директор – А.В. Румянцева)

- Номінація «Краща поетична збірка»
«Экология души». Автор – Качурін В.Т. Видавець – Швець В.Д.

- Номінація «Краще учбове видання та підручники»
«Українська мова як іноземна: Підготовка до тесту. Тренувальні завдання. Середній рівень». Автори – Новікова О.М., Тулузакова О.Г., Штанденко У.М. Видавництво – ЧНУ ім. Петра Могили.


- Номінація «Краще прозаїчне видання»
«Вендета у форматі 3D». Автор – Бондаренко Л.П. Видавництво – ТОВ фірма «Іліон» (директор – А.В. Румянцева).


- Номінація «Краще видання для дітей та юнацтва»
«Подорож у Дивне, або Нова Казка». Автор – Свірська Т.Д. Видавництво – ТОВ фірма «Іліон» (директор – А.В. Румянцева).


- Номінація «Кращий літературний дебют»
«Неудобные зарисовки гибридной войны». Автор – Пайкін О.В. Видавництво – ТОВ фірма «Іліон» (директор – А.В. Румянцева).

***

«Жіноча доля, хто її розкаже?» -

творча зустріч з миколаївською письменницею Лілією Бондаренко

24 квітня в рамках XVІ виставки місцевих видавництв «Миколаївська книга - 2018» в Центральній міській бібліотеці ім. М.Л. Кропивницького відбулася творча зустріч «Жіноча доля, хто її розкаже?» з молодим автором Лілією Бондаренко.

Письменниця представила свою другу прозаїчну книгу  «Вендета в форматі 3D». З першою книгою «Тринадцята жінка Фрейда» (2010) вона стала дипломантом Всеукраїнського літературного конкурсу «Коронація слова».

Любов, самотність, пошук істини, сходження на духовні вершини – теми близькі кожній жінці. Лілія Бондаренко пише про жіночі долі. У кожної героїні вони різні. Але, загалом, розповідь йде про складні стосунки між коханими. Кожна з жінок шукає свій шлях до щастя і знаходить його.

«Вендета у  форматі 3D» - психологічний роман про трьох українок, темпераментних і емоційних, та жорстку емоційно-психологічну боротьбу за право кохати і бути коханим. Героїні – це узагальнюючий образ Жінки, освіченої, самодостатньої, запальної. Любов одну зцілює, інша, проходячи свій терновий шлях, незважаючи на тягар зі страждань, болю і горя, йде вперед. Це може бути дорога довжиною у ціле життя, як для третьої. Жінка, яка знала силу і глибину кохання, не здатна на помсту, що несе руйнування і знищення. То якою ж має бути помста такої жінки? У романі автор виступила знавцем соціально-побутових деталей життя української жінки та тонким психологом, про що свідчить сам роман, написаний за реальними подіями.

Присутні на вечорі прослухали пісні під гітару про жіночу долю на слова поета Дмитра Креміня та на музику композитора Євгена Долгова у виконанні поетеси і камерної співачки Юлії Ковалевської.

Гості зустрічі мали можливість «побувати» вдома у авторки, переглянувши відео з її сімейного архіву.

Лілія Бондаренко відповіла на питання присутніх, розповіла про свої літературні уподобання, початок літературної діяльності, жіночу прозу, автобіографічні мотиви в своїх романах, а також про творчі плани на майбутнє.

На вечорі виступила видавець Анна Румянцева, яка розповіла про першу плідну співпрацю з письменницею у  видавництві «Іліон».

На зустрічі були присутні творча інтелігенція міста, відомі миколаївські літератори, викладачі і студенти МНУ ім. В.О. Сухомлинського, а також викладачі авторки, яким вона подякувала за знання, отримані протягом навчання. Гості привітали Лілію Бондаренко із виходом нової книги та побажали подальших успіхів у письменницькій діяльності. Всі охочі мали можливість придбати книгу з пам’ятним автографом Лілії Бондаренко.

 

 

 

***

«І море до берега лине, як людина до людини» -

презентація нової книги Олександра Фіногеєва

 

24 квітня в Центральній міській бібліотеці ім. М.Л. Кропивницького відбулася презентація нової книги миколаївського письменника, прозаїка, публіциста Олександра Фіногєєва «Полоса прибоя».

Олександр Віталійович Фіногєєв в минулому – військовий лікар. Після закінчення Військово-медичної академії 25 років прослужив на Чорноморському флоті. Потім кинув якір у Миколаєві, продовжив працювати у сфері охорони здоров’я.

Досвід свого перебування в атмосфері морської романтики він описує в своїх перших книгах: «В те дни в морях дороги наши были» (2008 р.), «И жизнь, и море, и любовь…» (2009 р.), «По местам стоять!» (2013 р.), «В жизни не поверю!» (2014 р.). Наступні книги Олександра Віталійовича, що вийшли у видавництві «Іліон»:  «Миражи тумана» (2015 р.) і «Круги на воде» (2016 р.), свідчать про творчий розвиток автора, що описує у своїх оповіданнях непрості соціальні проблеми сучасного суспільства.

Нова книга «Полоса прибоя», також надрукована у видавництві «Іліон» на початку 2018 року. Це – збірка оповідань, в яких автор в драматичній формі, але з притаманними йому гумором та іронією, описує навколишнє життя та взаємовідносини між людьми. Книга складається з трьох розділів. Перший, «Блики солнечного света», містить розповіді про людей з берега: ситуації, що підстерігають кожного з нас в транспорті, в поліклініці, на базарі, в лазні. Тут читачі зустрінуть і романтику, і драму, і гротеск, і роздуми автора про різні вчинки людей, які призводять до тих чи інших наслідків. Другий, «Шепот волны», про людей моря; це саме ті морські розповіді і небилиці, що так полюбилися постійним читачам Олександра Віталійовича. І третій розділ, «Радуга мыслей», вже традиційно зібрав авторські думки-афоризми, філософські та повчальні, - про сутність нашого буття.

На презентації були присутні колеги Олександра Віталійовича з літературного цеху, друзі, творча інтелігенція. Голова Миколаївської обласної організації Національної спілки письменників України В.І. Марущак привітала автора з виходом нової книги та побажала натхнення і плідної праці. Літературний критик, журналіст Є.Г. Мірошніченко зробив детальний аналіз творчого доробку письменника, а поетеса Н.С. Щедрова подарувала свій вірш, присвячений автору. Гості заходу були приємно вражені віршованими імпровізаціям поетів В.Т. Качуріна та В.М. Христенко на тему назв книг Олександра Віталійовича. Керівник видавництва «Іліон» А.В. Румянцева розповіла про співпрацю з автором, а заступник директора Центральної бібліотеки ім. М.Л. Кропивницького Л.М. Варюхіна висловила надію, що дружба, яка  склалася між Олександром Віталійовичем і бібліотекою і надалі буде продовжуватися.

Всі присутні мали змогу почути уривки з нової книги у виконанні самого автора та поціновувачів його таланту, долучитися до теплої та дружньої атмосфери вечора, і побажати Олександру Віталійовичу Фіногєєву творчого довголіття.

 

***

«ТИХІ СПОГАДИ» АНАТОЛІЯ МАЛЯРОВА

 до 85-річчя відомого миколаївського письменника

 

23 квітня, у Всесвітній день книги і авторського права, в Центральній міській бібліотеці ім. М.Л. Кропивницького відбувся творчий вечір Анатолія Малярова «Тихі спогади».

Анатолій Андрійович – відомий миколаївський прозаїк, драматург і режисер, великий друг бібліотеки і постійний учасник виставки «Миколаївська книга». Неодноразово був переможцем обласного конкурсу «Краща Миколаївська книга». У нашому місті й поза його межами автор відомий як патріарх миколаївської прози, письменник виняткової продуктивності та бадьорості духу. Мова його творів знайома з дитинства, персонажі близькі всім, адже їхніми прототипами є ті люди, яких читачі чудово знають, бо живуть з ними в одному будинку, їздять на роботу, страждають, іронізують і перемагають труднощі. Три десятки книжок прози постійно знаходять зацікавленого читача. Анатолій Андрійович вже понад півстоліття проживає в Миколаєві, де завжди спостерігає за життям, постійно знаходить у нашому місті та його мешканцях нові теми для своїх творів, численних повістей, п'єс, телесценаріїв, оповідань і нарисів.

 Напередодні зустрічі, 21 квітня, автор святкував свій 85-річний ювілей. Гості вечора, серед яких були рідні, друзі та колеги по перу, мали можливість привітати Анатолія Андрійовича з Днем народження. Голова Миколаївської обласної організації Національної спілки письменників України В.І. Марущак привітала ювіляра від себе особисто та від усіх присутніх письменників і вручила Анатолію Андрійовичу грамоту від голови Національної спілки письменників України Сидоржевського М.О. 

Теплі й щирі побажання довгих років, натхнення та плідної творчої праці висловили  історик, літератор Л.А. Ржепецький, к.філол.н., доцент кафедри української філології, теорії та історії літератури ЧНУ ім. Петра Могили  В.М. Руссова, журналіст Т.І. Даниленко, співробітники ЦМБ ім. М.Л. Кропивницького.

На заході всі присутні змогли долучитися до теплої розмови разом з автором про те, що любимо: місто, весну, жінок і гарну літературу. Письменник поділився спогадами зі свого життя – з дитинства, юнацьких та студентських років, про працю у кіномистецтві та літературі, про друзів та близьких.

   Захід відбувся в рамках XVI виставки місцевих видавництв «Миколаївська книга».

 

***

   «Николаевский камертон» Володимира Миколайовича Христенка

22 квітня в рамках XVІ виставки місцевих видавництв «Миколаївська книга» в Центральній міській бібліотеці ім. М. Л. Кропивницького відбувся творчий вечір Володимира Миколайовича Христенка.

Володимир Христенко – корабел, вчений, к. техн. н., доцент, автор більш ніж 70 наукових робіт, журналіст, поет, громадський діяч, заступник головного редактора міжнародного літературного інтернет-журналу «Николаев литературный».

Володимир Миколайович талановита і багатогранна особистість, людина закохана в Миколаїв і миколаївців. Саме у свій День народження, на творчому вечорі, автор презентував свою першу книгу «Николаевский камертон», яку він присвятив рідному місту та його жителям.

Книга сповнена ностальгічними спогадами і роздумами про вулиці й сквери, де письменник провів свої дитинство і юність. Багато творів він присвятив своїм друзям і видатним людям – миколаївським літераторам і акторам, вченим і кораблебудівникам, політикам, громадськім діячам. Збірка має різноманітні літературні жанри і напрямки – це і ліричні поезії і проза, твори для дітей, жарти і пародії.

У теплій, дружній атмосфері гості зустрічі мали можливість послухати зворушливі вірші в авторському виконанні. Володимир Миколайович поділився з гостями спогадами про цікаві події зі свого життя, про людей, з якими пов'язані важливі моменти. Розповідь автора супроводжувалася відео та фотоматеріалами з особистих архівів.

Присутні на вечорі друзі та близькі, колеги по творчому цеху привітали поета з Днем народження та з дебютом книги.

Теплі й щирі слова автору висловили відомий український поет, лауреат Шевченківської премії Дмитро Дмитрович Кремінь, директор Центральної міської бібліотеки для дорослих ім. М.Л. Кропивницького Тетяна Василівна Тверда, директор Миколаївського зоопарку Володимир Миколайович Топчий, миколаївський художник Сергій Володимирович Пантелейчук, який подарував автору на добру згадку свої замальовки.

Творчими виступами Володимира Миколайовича вітали народний циганський ансамбль «Бахтале» з керівником  Володимиром Олександровичем Юрковським та відомий миколаївський співак і композитор Євген Леонідович  Долгов, який написав музику на вірш поета «Каштановий сквер».

Автор в свою чергу подарував друзям свою нову книгу, зачитавши кожному гумористичні вірші-посвяти.

 

***

«Мой город, таким ты меня воспитал…»

творчий  вечір Аркадія Сурова

 

20 квітня у Центральній міській бібліотеці ім. М.Л. Кропивницького в рамках щорічної виставки місцевих видавництв «Миколаївська книга - 2018» відбувся творчий вечір Аркадія Сурова «Мой город, таким ты меня воспитал…».

Присутні мали можливість провести теплий квітневий вечір у колі друзів і послухати старі й нові вірші свого улюбленого поета в чудовому авторському виконанні.

Напередодні зустрічі, 16 квітня, Аркадій Суров святкував свій День народження. Гості вечора привітали автора та побажали й надалі радувати своїми теплими та щирими віршами.

Аркадій Суров охоче відповів на питання присутніх стосовно своєї творчості і планів на майбутнє, зачитав вірші на прохання гостей, а також розповів про рідне місто, його красу та особливість, про своє улюблене місце в Миколаєві, яке надихає його на творчість та в якому він відпочиває душею.

Під час заходу відомий миколаївський видавець Ірина Гудим         проанонсувала вихід нової книги поета. 

Поезія Аркадія Сурова незвичайна. Дивовижна манера декламації автора захоплює і не залишає байдужими. Вечір відбувся у теплій дружній атмосфері та зібрав велику захоплену аудиторію шанувальників творчості поета, який зарядив присутніх гарним настроєм і позитивними емоціями.

 

*** 

«… РАДОЩІ Й БІДУ БЕРУ, ЯК ДОЛЮ…»

Вечір-портрет до Року пам’яті народного художника України

Андрія Антонюка

18 квітня сузір’я творчих вечорів XVІ виставки місцевих видавництв «Миколаївська книга» в Центральній міській бібліотеці ім. М.Л. Кропивницького відкрив вечір-портрет «… Радощі й біду беру, як долю…» Андрія Даниловича Антонюка.

Великого майстра в Миколаєві знали всі і дуже любили та поважали, як вчителя, митця та просто хорошу і щиру людину. Усе своє життя Андрій Данилович писав картини, які несуть добро і любов, дарують світло людям. І сьогодні він залишається в серцях миколаївців вчителем, неперевершеним майстром живопису, талановитим земляком.

На вечорі були присутні рідні та близькі Андрія Антонюка, друзі та колеги по пензлю. Теплими спогадами про митця поділилися начальник відділу охорони культурної спадщини управління з питань культури та охорони культурної спадщини Миколаївської міської ради Ірина Анатоліївна Бондаренко,  літературознавець Ірина Юхимівна Береза, письменник Анатолій Андрійович Маляров, Данило та Нателла Антонюк.

Картини Андрія Даниловича надихнули на написання прекрасних віршів багатьох миколаївських поетів. Заслужений артист України, миколаївський поет, композитор, співак Олександр Сичьов зачитав вірш-посвяту художнику і виконав ліричну композицію на скрипці. На заході прозвучав вірш на мотив картин Андрія Антонюка «Чумацька вечеря» друга митця – відомого поета, перекладача, публіциста, лауреата Шевченківської премії Дмитра Креміня, у виконанні студентки Миколаївського муніципального академічного коледжу Захарової Карини.

Присутні на заході мали можливість подивитись відео телевізійної програми ТК «Миколаїв» «Сузір’я Миколаївців», присвяченої Андрію Даниловичу,  прослухати інтерв’ю з художником та переглянути відеопрезентацію репродукцій його картин.

Прикрасою вечора стала виставка художніх полотен видатного майстра «Мюнхгаузен з Божого поля», яка дозволила присутнім доторкнутися до яскравого таланту митця, насолодитися його неповторним метафізичним світом, насиченим алюзіями та складними сюжетами. Роботи для виставки надані за сприяння Фонду Андрія Антонюка.

Ведучою заходу виступила заслужений журналіст України Інга Хоржевська.

 

***

У Миколаєві відкрилась щорічна виставка місцевих видавництв «Миколаївська книга»

 

Щорічно до Всесвітнього дня книги і авторського права, який відзначається 23 квітня, Центральна міська бібліотека ім. М.Л. Кропивницького організовує виставка місцевих видавництв «Миколаївська книга».

18 квітня відбулося урочисте відкриття XVI виставки місцевих видавництв. За традицією значна культурна подія проходить за підтримки Миколаївської облдержадміністрації і Миколаївської міської ради у партнерстві з Миколаївською обласною бібліотечною асоціацією.

 Учасниками XVІ книжкового форуму стали 17 миколаївських книговидавництв, видавців-підприємців, вузівських видавничих центрів. На виставці представлено понад 400 книг, з яких 150 складають новинки.
Програма виставки зазвичай передбачає широкий спектр заходів, під час яких відбувається знайомство з творчістю місцевих авторів та новинками краєзнавчої літератури.

З книжковим святом городян привітали заступник Миколаївського міського голови В.І. Криленко, депутат Миколаївської обласної ради, голова постійної комісії з питань культури, науки і освіти, сім'ї та молоді, спорту Миколаївської обласної ради Н.В. Іванова, голова адміністрації Центрального району О.Д. Береза, директор Центральної міської бібліотеки ім. М.Л. Кропивницького, заслужений працівник культури України Т.В. Тверда, директор Миколаївської обласної бібліотеки для дітей ім. В. Лягіна, заслужений працівник культури України Т.А. Жайворонок, видавець, директор видавництва «Іліон» А.В. Румянцева, голова Миколаївської обласної організації Національної спілки письменників України, лауреат обласної премії ім. Миколи Аркаса В.І. Марущак. 

Член Національної спілки журналістів України Н.Л. Макарова подарувала для Літературного музею бібліотеки Кропивницького, який у дні книжкової толоки святкує 5-річний ювілей, книгу Марка Лисянського з пам’ятним автографом автора.

 

Відкрив XVІ виставку місцевих видавництв «Миколаївська книга-2018» історик, краєзнавець, переможець загальноміської програми «Городянин року» у 2017 році в спеціальній номінації «Літопис Миколаєва» Є.Г. Горбуров. 

На заході були присутні керівник управління інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю Миколаївської обласної державної адміністрації, О.О. Іваненко, начальник управління з питань культури та охорони культурної спадщини Миколаївської міської ради Ю.Й. Любаров, керівники бібліотек міста, письменники, науковці, викладачі та студенти вишів, творча інтелігенція міста, представники ЗМІ.

Книжкове свято відбулося в арт-супроводженні художніх полотен А. Антонюка, наданих за сприяння Фонду Андрія Антонюка, виставки пластилінового живопису «Сонячний пес» учнів Дитячої художньої школи м. Миколаєва. Творчими партнерами заходів книжкового форуму виступали краєзнавці інтернет-порталу «Николаевский базаръ», студентський театр «Світанок» Миколаївського муніципального академічного коледжу, дитяча музична школа №8, історичний клуб «Бродекс», відомі миколаївські автори книг, музиканти, виконавці, художники.

 

 

 

 

***

Творчий проект-ілюстрація за твором Віри Марущак «Рушник»

до 204-ї річниці від дня народження найвидатнішого українського поета

Тараса Григоровича Шевченка

15 березня в Центральній міській бібліотеці ім. М.Л. Кропивницького, до вшанування 204-ї річниці від дня народження геніального українського поета, відбувся творчий проект-ілюстрація за твором українського прозаїка, журналіста, голови Миколаївської обласної організації НСПУ Марущак Віри Іванівни «Рушник».

Перед гостями заходу розкрилася поетична душа українського народу, її краса і багатство. Присутні мали змогу ознайомитись із оповіданням Марущак В.І. «Рушник», в основі якого лежать реальні події з дитинства письменниці, зокрема, історія про тітку Марію, яка вишивала портрет Тараса Шевченка. У творі авторка відобразила вишиваний рушник як духовний символ рідного краю, батьківської оселі, тепла материнських рук.

У зустрічі взяли участь творчі колективи Миколаївської філії Київського національного університету культури і мистецтв та Миколаївського коледжу культури і мистецтв. За допомогою творчих виступів було проілюстровано твір Марущак  В.І. «Рушник». Для гостей лунали народно-інструментальні мелодії ансамблю бандуристів під керівництвом Добровольської М.В., сольні виступи викладачів ДМШ №2 (Круміленко Л.В.), студентів-вокалістів МККіМ Нікулової А., Марковської К. (викладач Круміленко Н.В.), Котика О. (викладач Рибак А.В.). Прикрасою «творчої екранізації» став виступ учасників студії класичного танцю під керівництвом Семісюк Л.Ю.

На зустрічі виступив поет і літературознавець Ржепецький Л.А., який наголосив на важливості популяризації творчості Т.Г. Шевченка серед сучасної молоді. Поетеса Щетініна Л.М. привітала Віру Іванівну з втіленням творчого проекту та зробила пам’ятний подарунок – подарувала свою нову книгу.

Автором проекту виступила викладач МККіМ Ковальчук Н.П.

Захід пройшов в атмосфері родинного затишку, любові й доброзичливості.

 

*   *   *

 

«ВЛАСТЕЛИНЫ ОКЕАНОВ» - НОВА КНИГА ВАЛЕРІЯ БАБИЧА

 

16 лютого 2018 року в Центральній міській бібліотеці ім. М.Л. Кропивницького відбулася презентація нової книги відомого миколаївського публіциста, члена Національного союзу журналістів України, інженера-суднобудівника Валерія Бабича «Властелины океанов».

Ця книга створена у форматі фотоальбому і є продовженням попередніх книг Валерія Васильовича «Наши авианосцы» и «Город святого Николая и его авианосцы». В основі видання – експозиція світлин, яка розміщувалася в 2014-2015 роках в Музеї суднобудування і флоту Миколаєва і була присвячена протистоянню радянського і американського флотів другої половини ХХ століття. За відгуками відвідувачів виставка стала ексклюзивною, яка не має аналогів. Вперше були зібрані разом унікальні фото авіаносців Радянського Союзу та Сполучених Штатів Америки. 

Під час презентації присутні мали змогу детально познайомитися з новим виданням. Валерій Васильович розповів про історію створення книги та особливості її формату, адже вона складається з чудових світлин, більшість з яких зробив сам автор або зосередив протягом років у своєму архіві. 
Зі спогадами про те, як будувалися в Миколаєві авіаносці, найбільші судна сучасності, виступив Овдієнко І.М., директор заводу ім. 61-го комунара (1986-1994 рр.). Абрамов О.М., заступник голови експертно-громадської ради виконавчого комітету Миколаївського міської ради, розповів про проект 1977 року «Халзан», розробкою якого займалися суднобудівники ЦКБ «Черноморсудопроект». Надію про спадкоємність поколінь у суднобудівній галузі Миколаєва висловив канд. техн. наук, директор кораблебудівного навчально-наукового інституту Бондаренко О.В. Яковлев В.Ф., у 1980-х роках заступник директора ЧСЗ з персоналу, проінформував присутніх про видання книги «Флагманы Черноморского», що суголосна «Властелинам океанов», і містить цінний матеріал з історії заводу від його заснування в 1897 році. Зі словами прихильності до автора і подякою за творчість виступили голова Миколаївської обласної організації НСПУ Віра Марущак та письменниця Людмила Чижова.

Приємним сюрпризом зустрічі стали музичні паузи, під час яких автор, Валерій Васильович Бабич, виконав під власний акомпанемент свої улюблені пісні, знайомі багатьом присутнім у залі.

 

*   *   * 

 

«Витязь грузинської поезії» Шота Руставелі

 

9 лютого 2018 року спільно з Радою національних товариств Миколаївщини та Миколаївським обласним грузинським національно-культурним товариством «Іберія» у Центральній міській бібліотеці ім. М.Л. Кропивницького відбулося літературне  ревю «Витязь грузинської поезії», присвячене Шота Руставелі та його поемі «Вепхісткаосані» («Витязь у тигровій шкурі»). Це вже другий захід з літературно-художнього циклу «Література народів Миколаївщини».

Грузинська поезія, яка ще в давні часи заявила про Грузію як про окрему країну з унікальною самобутньою культурою, заслуговує особливої уваги. Чи не найбільшу пошану у світі здобув геніальний поет Шота Руставелі, який вдало поєднував державну службу з написанням пристрасних строф про героїв, кохання і славетні подвиги. Хоча б декілька рядків з його поеми процитує кожен грузин.

Гості зустрічі дізналися про овіяне легендами життя поета та декілька століть вивчення його творчості, переконалися у майстерності перекладів «Вепхісткаосані». На заході прозвучали уривки з поеми українською, російською, грузинською, білоруською мовами у виконанні представників Обласного грузинського національно-культурного товариства «Іберія», студентів МНУ ім. В.О. Сухомлинського та поціновувачів грузинської поезії.

На заході виступили Каймаразов Султан-Мурад Джемалутдинович – голова ради старійшин Ради національних товариств Миколаївської області, Каймаразова Лоліта Мурадівна – голова Ради національних товариств Миколаївської області, Ехвая Валерій Ілліч – голова Миколаївського обласного грузинського національно-культурного товариства «Іберія», Захарян Левон Артемович – вчитель історії армянскої недільної школи м.Миколаєва, Шаміль Ісмайлов – поет, ветеран МВС.

На активних учасників заходу чекали приємні сюрпризи – сувеніри від Миколаївського обласного грузинського національно-культурного товариства «Іберія».

 

*   *   *

 

НЕПОВТОРНИЙ ТАЛАНТ ЗАГАДКОВОГО ЗЕБЕКА

 

Нещодавно вийшла у світ сьома книга документально-художньої серії «Одаренные мудростью» – «Загадочный Зебек». Книга присвячена миколаївцю, одному з найбільш талановитих мариністів, нашому сучаснику Володимиру Зебеку. 24 січня 2018 року, в Центральній міській бібліотеці ім. М.Л. Кропивницького відбулася презентація цього видання.

Морські пейзажі, натюрморти, абстрактні роботи майстра давно визнані в усьому світі і прикрашають музеї та приватні колекції у багатьох країнах. Майже півстоліття Володимир Зебек жив на Кінбурнській косі, де створював свої унікальні роботи.

Книга вийшла у видавництві «Іліон» у 2017 році. Вона складається з нарисів друзів, мистецтвознавців і просто знайомих художника, які розмірковують про його неперевершений талант та яскраву, харизматичну і суперечливу особистість. До видання увійшли мистецтвознавчі статті про творчість Зебека, а також численні репродукції картин, виконані з високою поліграфічною якістю. Вперше до книги з цієї серії додається диск з документальним відеонарисом «Зебек», автором-режисером якого є заслужений журналіст України Олександр Топчий. За багато років спілкування з художником він відзняв три повнометражних фільми. Під час презентації було продемонстровано кілька відеофрагментів, які допомогли побачити живий, неповторний образ майстра.

Гості зустрічі змогли розкрити для себе особистість художника, зрозуміти стиль і образ його мислення, переконатися у неповторності і своєрідності його пензля, а також насолодитися переглядом його картин, наданих автором ідеї книги «Загадочный Зебек» Валерієм Шепелем з приватної колекції. До уваги відвідувачів презентації було розгорнуто книжковий перегляд з фонду Центральної міської бібліотеки ім. М.Л. Кропивницького про життя і творчість художника «Талант неистовый, как море: Владимир Зебек», який вдало доповнили світлини, надані істориком, автором одного з нарисів книги Євгеном Горбуровим. Присутні мали можливість поспілкуватися з учасниками ініціативної групи і редакційної ради проекту «Одаренные мудростью» Олексієм Геращенко та Віктором Кузьменко, галеристом Валерієм Шепелем, літературним редактором книги Олександром Топчим, завідувачем галереї мистецтв ЧНУ ім. П. Могили Любов’ю Омельченко, директором видавництва «Іліон» Ганною Румянцевою, депутатом Миколаївської обласної ради Тамілою Бугаєнко, директором Миколаївського обласного художнього музею ім. В. Верещагіна Сергієм Росляковим, істориком, членом Національного Союзу краєзнавців України Євгеном Горбуровим та іншими авторами нарисів книги. Для всіх охочих була нагода придбати нову книгу за ціною нижчою, ніж у книготорговельній мережі. Наразі триває робота над наступними книгами серії «Одаренные мудростью».

На заході були присутні художники, мистецтвознавці, шанувальники творчості Зебека,
його друзі та знайомі, представники творчої інтелігенції міста, ЗМІ.

 

*   *   *

 

АДМІРАЛТЕЙСЬКИЙ СОБОР – ВЕЛИЧНИЙ СИМВОЛ МИКОЛАЄВА КІНЦЯ XVIII СТОЛІТТЯ

19 січня 2018 року, у день Хрещення Господнього, у Центральній міській бібліотеці ім. М.Л. Кропивницького відбулася презентація довгоочікуваного нарису «Николаевский Адмиралтейский собор» відомого миколаївського історика-краєзнавця, письменника, кандидата історичних наук Володимира Щукіна. Автор книги добре відомий городянам своїми попередніми історичними книгами і статтями, що розкривають маловідомі сторінки життя Миколаєва протягом усієї його історії.

Це видання є цінним дослідженням будівництва, існування та зникнення унікальної пам’ятки історії та архітектури Миколаєва кінця XVIII ст. – Адміралтейського собору. Комплекс собору був ровесником, символом та втіленням образу нашого міста. Майже століття він був головним храмом Чорноморського флоту. У 1936 році Собор було зруйновано і небагато миколаївців знають, що сьогодні знаходиться на місці величної споруди.

Цікавим обрядовим дійством українських народних свят зимового циклу відкрили вечір студенти Миколаївського коледжу культури і мистецтв.

На гостей заходу чекала захоплююча розповідь Володимира Щукіна про нову історичну розвідку, під час якої йому довелося дослідити унікальні архівні документи, матеріали та фотографії і відчути себе справжнім детективом, що розплутує клубок і відновлює істинний хід подій. Процес наукового розслідування вкотре довів, наскільки цікавою і багатою є історія нашого міста. Будівництво храму тісно пов'язане з іменами засновника Миколаєва – князя Григорія Потьомкіна-Таврійського і першого будівельника міста – бригадира Михайла Фалєєва, який згодом був похований поруч з цим собором.

На презентації було продемонстровано уривки з відео «Стоп-кадр» та «Исторические монологи» про Адміралтейський собор, ідею його створення, архітекторів, виконавців робіт, військових священників, які в ньому служили – видатних людей, що залишили значний слід в історії імперії. Зустріч супроводжувалася багатим ілюстративним матеріалом.

Історією створення нової книги зі слухачами поділилася відомий миколаївський видавець Ірина Гудим.

Відвідувачі мали чудову можливість поспілкуватися з науковцем і придбати книгу «Николаевский Адмиралтейский собор» з авторським автографом. Сюрпризом від Володимира Щукіна став розіграш його книг серед знавців історії міста.

 

*   *   *

 

 

ЛИТЕРАТУРНО-ХУДОЖЕСТВЕННЫЙ ЦИКЛ

«ЛИТЕРАТУРА НАРОДОВ НИКОЛАЕВЩИНЫ»

 

«Я имею вам сказать пару слов…»

Исаак Бабель

 

    23 ноября 2017 года в Центральной городской библиотеке им. М.Л. Кропивницкого состоялся вечер «Я имею вам сказать пару слов…», посвященный судьбе и творчеству еврейского писателя Исаака Бабеля.

    Этот вечер открыл литературно-художественный цикл «Литература народов Николаевщины», который был инициирован Советом национальных обществ Николаевской области и поддержан национально-культурными общинами города.

   Открывая цикл, глава Совета Л.М. Каймаразова напомнила о том, насколько важным является взаимопонимание между представителями разных этнических групп и приобщение к культуре других народов, одной из форм которого является изучение языка и литературы.

   Гости узнали о жизни и литературном творчестве Исаака Бабеля с интересным комментарием специалиста по истории евреев юга Украины, кандидата исторических наук В.В. Щукина. Глава Николаевского общества еврейской культуры М.Д. Гольденберг поделился своими наблюдениями над стилем бабелевских рассказов. Внук просветителя и педагога Адриана Топорова и популяризатор его творчества И.Г. Топоров рассказал о структуре последнего издания книги «Крестьяне о писателях», в которое были включены главы о тех художниках слова, чье творчество в СССР было запрещено, в т.ч. и об Исааке Бабеле.

     Кроме этого, гости имели возможность поучаствовать в громких чтениях рассказов знаменитого писателя, а также посмотреть отрывки старых фильмов и услышать попурри из самых известных еврейских мелодий в исполнении воспитанника Николаевского государственного высшего музыкального училища Никиты Вихорева. В формате свободного микрофона выступили литературный критик и публицист Евгений Мирошниченко,  председатель Николаевской областной общественной организации областной РНО «Руcичъ» Тамара Белоусова, председатель грузинского национально-культурного общества «ИБЕРИЯ» Валерий Эхвая.

       Партнером подготовки и проведения литературного вечера стало Николаевское общество еврейской культуры.

*   *   *

  

Досвiд Веселинiвської Центральної районної бiблiотеки 

Борис Мозолевськийукраїнець, якого варто пам’ятати

«Люблю тебе, гіркий мій степе,
Солончаки та полини!
Як раптом зможу жить без тебе,
Мене навіки прокляни.»

                                                                                                                                               (Б.Мозолевський)

     Автор цього вірша був справжнім сином українського степу і справжньою людиною. Хоч його уже немає серед нас, та він живе у нашій пам’яті. Ви повинні знати його ім’я, це – Борис Мозолевський, всесвітньовідомий археолог, поет, наш земляк, який народився в селі Миколаївка, Веселинівського району, Миколаївської області.

   

  80 - річчю від дня народження Бориса Миколайовича Мозолевського була присвячена науково-практична конференція «Я воскресну в тридцятім столітті», організована Веселинівською ЦРБ спільно з районним відділом освіти.  До проведення заходу було залучено школярів, районний історичний музей, музей історії та побуту села Катеринівка. На конференцію були також запрошені представники влади, громадських організацій, рідні та шанувальники Бориса Миколайовича, жителі селища. Для присутніх була оформлена книжкова виставка «Борис Мозолевський  –  українець, якого варто пам’ятати».

     Відкрився  захід   чудовими піснями на слова Б. Мозолевського у виконанні    вокального ансамблю «Талант». Завідуюча відділом обслуговування Веселинівської районної бібліотеки Л.М. Гордович розповіла про життєвий та творчий шлях нашого відомого земляка, детальніше зупиняючись на роках дитинства, період становлення його, як особистості. Висвітлив постать Мозолевського як археолога, історика, науковця директор районного історичного музею Ю.П.Бурим.  Учні Веселинівської районної гуманітарної гімназії розкрили талант Мозолевського-поета, читаючи його чудові вірші. Слова директора Катеринівського музею  Н.І.Денисюк проникли у серце кожного присутнього, наповнивши теплом та гордістю за наших знаменитих земляків. У своєму виступі Ніна Іванівна запропонувала організувати  в селі Миколаївка, на Батьківщині Мозолевського,  музей відомого земляка. Рідна племінниця поета, О.В.Добровольська та шанувальниця творчості Л.В.Калиняк  поділилися своїми спогадами про ювіляра та  читали улюблені вірші з поезії  Бориса Миколайовича.   Історик - краєзнавець С.А.Шепета розповів, як і що підштовхнуло його до вивчення творчості і здобутків  Мозолевського, а потім прочитав свій вірш-посвяту.

   Перед присутніми виступила секретар селищної ради О.А.Шевченко доповівши, що на вимогу жителів селища виконкомом селищної ради прийнято рішення перейменувати площу Леніна та вулицю Леніна іменем Бориса Мозолевського. Педагогічним та учнівським колективами подано ініціативу  присвоїти  ім’я Б.Мозолевського Веселинівській гуманітарній гімназії. Цікавими були виступи постійних читачів та громадських активістів В.П.Ткач та М.М.Донченко, голови Веселинівської селищної громадської організації жінок «Пектораль» Л.Г.Ратушняк, співорганізатора заходу - директора районного Будинку дитячої творчості І.В.Павлюк.

    На заключення заступник голови райради О.М.Загорулько подякувала організаторам за змістовний захід і побажала всім присутнім і надалі продовжувати вивчати, популяризувати та  зберігати історію рідного краю. 

Гордович Л.М.,

 завідуюча відділом обслуговування Веселинівської ЦРБ 

*   *   *

 

30 сентября - всеукраинский день библиотек