Форма входа

Статистика посещений сайта
Яндекс.Метрика

Прес-реліз до презентації книжки лірики та ігрової поезії Анатолія Качана «За нашим садом грає море»

   Прес-реліз до презентації книжки лірики та ігрової поезії Анатолія Качана «За нашим садом грає море». А. Качан: худож. К. Лавро. – К.: Веселка, 2016.- 96 с.: іл.

Ця багатокольорова книжка з ілюстраціями Шевченківського лауреата Костя Лавра поповнила фонди публічних бібліотек України (5 тис. прим.). Вона стала знаковою віхою на творчій дорозі письменника, бо підсумовує багаторічні пошуки свого художнього світу, що найповніше виявився у творах мариністично-степової тематики, а також в ігровій поезії та етнопоезії. Як пише в післямові до цього видання професор-літературознавець Григорій Клочек, «Анатолій Качан – представник нового лірико-психологічного напряму в сучасній українській поезії для юних читачів. Письменник створив свій виразний художній світ, в якому зустрічаються хвилі моря і степу,постає образ Саду як взірець порозуміння між людиною і природою. Звернене до наших почуттів і душі, заряджене сонячною енергією півдня України, слово поета-мариніста здатне викликати зримі картини та хвилюючіобрази як у юного, так і в дорослого читача».

Характерними ознаками цього своєрідного напряму дослідники називають чистоту і свіжість сприймання світу крізь призму дитячого яснобачення; прагнення відкрити поезію в самій природі, відобразити красу і таїну навколишнього світу прозорими та виразними художніми засобами; присутність утворахвнутрішнього змістута «українського світу».Заснована на ясному образотворенні та свободі самовираження,багата на творчі пошуки й художні відкриття, така «поезія на виріст» має широкий віковий діапазоні покликана заповнити нішу між дуже дитячоюі дуже дорослою поезією.Як зазначено в однійіз рецензій,кращі твори цього поетичного напряму засвідчують, що «немає лірики «дитячої»,є особлива лірика, зрозуміла й дитині» (Л.Ходанич).

Всі ці ознакипритаманнізрілому періоду творчості Анатолія Качана, а найповніше проявлені в багатовекторній книжці лірики та ігрової поезії «За нашим садом грає море», значення якої можна окреслити таким чином.

1. Поезія А. Качана є у повному розумінні еталонною для сучасної української літератури для юних читачів. Головна ознака цієї еталонності – справжня, істинна художність, що ґрунтується на створенні принципово нового і, головне, притягального художнього світу, перебування в якому буквально заряджає юного читача (та й дорослого – як це не раз відзначалося рецензентами) естетичними враженнями та високими смислами, серед яких виділяється естетизований смисл любові до рідної землі, її неповторності та краси. При цьому особливу роль відіграють антропоморфний образ Саду як вияв гармонії між людиною і природою, а також мариністика, яка приваблює юного читача романтичним духом, викликає почуття гордості за приналежність нашої країни до морських держав.Сьогодні ця дефіцитна тематика стала ще й актуальною у зв’язку із загрозою для України втратити виходи до моря. І тому дуже важливо, що поезія моря і степу, відзначена літературно-мистецькою премією«Джури» – «за створення високохудожнього образу українського Причорномор’я» та Корнійчуковською премією (м. Одеса), набула у творчості Анатолія Качана чи не найвищого в сучасній українській літературі вияву,

2. Якщо піднятися до розуміння геніальної педагогічної формули Василя Сухомлинського, що «поетичне слово є еліксиром для мозку дитини», то поезія автора книжки «За нашим садом грає море» є якраз тим матеріалом, на прикладі якого можна демонструвати дієвість цієї формули. Завдяки особливій, складній і водночас придатній для декодування дитячою свідомістю конструкції, поетичний образ Анатолія Качана потужно активізує дитячу уяву, розвиває її асоціативність і водночас приносить радість відкриття у звичайному явищі незвіданого, звучить як противага буденному,стереотипномута віртуальному сприйняттю світу.

3. Анатолій Качан, звернувшись до фольклорних джерел, фактично підняв у нашій літературі на новий рівень ігрову поезію та етнопоезію, які відкривають іще одну грань безмежних можливостей українського Слова, залучають юних читачів до невимушеної співтворчості.

Національне видавництво дитячої літератури «Веселка»