Форма входа

Статистика посещений сайта
Яндекс.Метрика

 

Олександр Вікторович Зима

(1937-1986)

 Олександр Вікторович Зима народився 8 березня 1937 року в селі Рибальче Голопристанського району Херсонської області на березі Чорного моря. Друкуватися почав 1965 року. Свою першу повість «Березовий грім» Олександр Зима надрукував в «Ленінській молоді», а в журналах «Дніпро», «Знання та праця», «Україна», «Жовтень» з'являються його оповідання. Написаного назбиралося на книжку, і Олександр Зима з рукописом їде до Києва. Про своїх сучасників – жителів степового краю він розповідає у першій книзі – «Хліб для подорожнього» (1971). Автором двох книжок, членом Спілки письменників України повернувся Олександр Зима в майже рідні йому південні краї – до Миколаєва. Олександр Зима – автор казок для дітей: збірки «Малий поводир» (1985), «Зачарований хлопчик» (1988). Окремі твори Олександра Зими перекладено російською, грузинською, узбецькою, казахською мовами. Помер Олександр Зима від тяжкої хвороби 29 травня 1986 року.

Фотоархiв О.В. Зими

 


 Зачарований хлопчик

 Казка

В обідню пору сонце на екваторі стоїть над самісінькою головою. Щоб його побачити, треба лягти горілиць на землю і одягнути окуляри з дуже темними скельцями. Усі так і робили, бо знали, що сонце на екваторі навіює на людей дивовижні чари. Це тільки на екваторі таке сонце, бо ніде воно не стоїть так прямовисне над головою і не заливає очі жовтогарячим промінням.

Усі діти й дорослі завжди носили окуляри з темними скельцями. А маленький хлопчик, якого звали Грициком, не слухав мами й не хотів одягати таких окулярів. Ляже ото горілиць на пісок і дивиться на сонце. І може так годинами лежати.

- Не смій так довго дивитися на сонце, а то крильця виростуть,- попереджала Грицика мама.

- Такого не буває,- сміявся Грицик і потай думав: "Як би то було гарно, якби у мене виросли крильця".

Не слухав Грицик маминих застережень. А згодом і забув про них.

Одягнув якось він майку з чорними і білими смужками, як ото моряки носять, та й побіг туди, де жили колібрі, слони, папуги і найбільший удав та два тигри. Грицикові дуже хотілося покуштувати соку, що його п'ють колібрі з квіток. Але квіти росли високо, і Грицик ніяк не міг дотягнутися до них своєю соломинкою. Знайшов Грицик на березі старе весельце з білими краями, зіперся на нього і дотягнувся до квітки. Опустив свою пшеничну соломинку, що прихопив з дому, і напився солодкого соку з білої квітки. І тільки він це зробив, як все раптом змінилося. Грицик став маленький-премаленький, весельце приросло до нього і перетворилося на довгий, рівненько обрізаний хвостик. Засмаглі рученята стали крилами, і на них виросло пір'ячко з бурими та білими смужками.

- Ма-а-амо-о! - закричав у розпачі Грицик, але всі почули лише тоненький пташиний голосок і нічого не розуміли.

Прилетів Грицик до тата й мами, бігає біля них, щебече, але мама на нього й уваги не звертає. Лише плаче й журиться:

- Де мій Грицик? Де мій синочок подівся? - розпитує у всіх.
- Ось я, ось! - гукає до мами Грицик на своїй пташиній мові і трясе хвостиком-весельцем, щоб його помітили.

Але Грицика ніхто не розумів.

Довго шукали тато з мамою Грицика. Сходили нетрі дрімучі, перебрели річки глибокі, розпитували у вітру і зірок гострооких, але ніхто не бачив їхнього Грицика.

Забула мама лише запитати у сонця та білої квітки, з якої Грицик напився солодкого соку.

Повернулися батьки додому з екватора навесні, коли починав танути лід під берегами. Дуже зраділи вони, коли побачили свою рідну річку та синій лід. Стали на березі й бачать, що на льоду стоїть струнка довгонога пташка з хвостом-весельцем. Дивиться на ту пташку Грицикова мама й очей не може відвести: дуже та пташка на її Грицика схожа. Така ж чорна шапочка на голівці, яку носив Грицик, такі ж білі щічки, а на грудях та крильцях така ж маєчка смугаста, як у її Грицика. 

- Грицику, Грицику,- тихо покликала пташку мама. - Ходім, синку, до хати. Будемо разом жити. Не слухав мами, от і зачарувало тебе сонце. Але чари ті не вічні. Ти знову колись станеш хлопчиком.

Побіг Грицик за мамою, але в хату не пішов. Усю весну, літо й осінь не покидав Грицик свого двору. Потоваришував він з маленьким лошатком на ймення Вітер. Де коник - там і Грицик. Помітить Грицик, що на його товариша напали ґедзі, то зразу й кидається на них, винищує до ноги.

- Спасибі тобі, Грицику,- дякує Вітер.- Коли б не ти, не дали б мені спочинку оті кровопивці.

- Давай будемо завжди дружити,- запропонував Грицик.

- Давай,- радо погодився Вітер.

А мама все думає, як Грицикові чари розвіяти.

- Може, ти, сонце, знаєш? - звернулася якось мама до сонця.

- Знаю,- відповіло сонце.

- Чого ж ти раніше мовчало? - докірливо сказала мама й заплакала.

- Тому, що мене ніхто не питав,- відповіло сонце. - А тепер скажу, що аж тоді Грицик стане хлопчиком, коли над вашою хатою, як над екватором, я стану над Грициковою головою. Та ще знайдіть білу квітку. Що зветься нечуйвітром, наберіть з її пелюсток роси і напійте Грицика, - сказало сонце і покотилося за високі гори.

...Неодмінно спадуть чари з Грицика. Але він уже ніколи не зможе покинути неба. Він стане космонавтом й полетить до далеких зірок, де, можливо, теж живуть зачаровані хлопчики.

*   *   *

 

  

Дитячi книжки О.В. Зими

 

 

 

Жайвiр

Скресли ріки, розтанули сніги на полях, ожили, дихнули на повні груди безкраї колгоспні лани. Сонце нагріло землю, і в її теплих долоньках прокільчилися зерна пшениці, вівса й кукурудзи, заструменів солодкий сік у гіллі дерев, напоїв бруньки чародійною силою.

Резквітли ніжні проліски, вистромила із землі гострі листочки лісова королева - конвалія.

Зеленым руном простелилися озимі пшениці і жита.

Це прийшла весна і розвісила над полями живі пасма жайворонкових пісень.

Кого не зачарує мелодія переливчастої пісні!  Вона нагадуе чистый передзвін весняних крапель, виграе кришталевим струмочком, тягнеться вгору, торкавться невидимих голубих струн весняного неба і розсипається у вишині срібними дзвониками.

 Жайвір падає в траву сірою грудочкою, виззбируо розсипища своїх пісень, a потім знову злітає в нeбо і розвіює крильми прозорі пелюстки, що бринять під сонячними променями.

Піднісся Жайвір у небо і несподівано замовк на півслові.

Та й хіба ж міг вигравати Жайвір, коли побачив, як тяжко горюють його друзі Лелеки?

Вони були знайомі вже кілька літ.

I кожної весни Жайвір своєю піснею допомагав Лелекам у роботі, коли ті обновляли свое велетенське гніздо.

Опустився Жайвір на землю, підійшов до Лелек, привітався чемно і тихо запитав:

-Що сталося? Чому ви не збираєте гілля і не лагодите свого гнізда? Весна он яка!

-Невже ти не бачиш, що немає сухого явора? I гніздечка нашого немае‚- одказав Лелека і сердито заклекотав, цокаючи списами свого червоного дзьоба.

-I кому воно стало на заваді? - зітхнула Лелечиха.- Невже доведеться покидати рідне поле і тебе, Жайворе?

- Хіба немає старого явора? - здивувався Жайвір і злетів у небо.

Та скільки він не роззирався на всі боки, не знайшов навіть того Місця, де була домівка добрих Лелек.

Натомість він побачив, що через усе поле крокують і зникають десь далеко за обрієм високі білі стовпи, на яких, ніби линви через плече, лежали довгі блискучі дроти.

Жайвір згадав розповіді сільського Горобца про те, що в усі села тепер прийшли потужні машини, які живляться‚ ніби дерева з коріння, від цих дротів. I тече ними невидима сила, що іі люди прозвали струмом.

«Отже, люди,- здогадався Жайвір‚- і зрубали старого явора, на котрому було Лелече гніздо».

Він підлетів до Лелек і швидко защебетав: 

- Я знаю, це люди провели оті дроти до своїх велетенських машин. А ваш явір міг упасти під час бурі і порвати дроти. Тоді загинули б не тільки ваші діти, але завмерли б оті велетенські машини без свого струму.

- Ми і без тебе про це знаємо‚- скрушно похитав головою Лелека.- Ти краще порадь нам, що маємо тепер робити.

- Люди мають таке ж ніжне і палке серце, як і ми, птахи,- сказав на те Жайвір.- Треба лиш знайти з ними спільну мову.

- Але ми рідко розуміємо одне одного,- втрутилася в розмову Лелечиха.

- Нічого опускати крила!-аж розгнівався Жайвір на похнюплених Лелек.

- Менше б ото базікав, а більше думав‚- проклекотав Лелека.

- Літай собі та живі срібні дзвоники розсипай‚- підтримала його Лелечиха.

Але Жайвір був настільки добросердечний, що навіть не образився на своїх друзів.

Доспівав він того дня свою останню пісню над полями, щоб не розгнівати красуні весни, а увечері знайшов на болоті Лелек і так їм сказав:

- Завтра вранці летіть до того стовпа, який стоїть на місці колишнього явора, і на його вершечку мостіть нове гніздо.

- Не втримається‚- байдуже відмахнувся крилом Лелека.

- Робіть, як кажу,- наполягав Жайвір.- Далі видно буде, що з того вийде.

- А може, спробуємо? - підтримала Жайвора Лелечиха.- Він хоч і малий, але найсердечніший серед птахів: он скільки живого срібла всім роздаровуе. А кожна пісенька - то часточка його щирого серця.

- I то правда,-_ погодився Лелека.

Цілісінький день мостили Лелеки гніздо на вершечку стовпа. Але нічого з того не вийшло. Як не покладуть прутика, а він зривається і падає додолу - надто вже гладесенький та шпичастий той вершечок.

Стомлений і сердитий опустився Лелека на купину і став чекати Жайвора.

- Молодці! - ще здалеку гукнув до Лелек веселий Жайвір.- сьогодні я бачив людину, котра майже годину стояла і дивилася на вашу роботу.

- А шо світилося в її очах? - запитала Лелечиха.

- Цікавість,- відповів Жайвір.

- То Пуста людина,- зітхнула Лелечиха.

Тоді ще завтра спробуйте,- порадив Жайвір.- Негоже після першої спроби кидати надію.

I наступного дня працювали невтомні Лелеки, але так і не спромоглися сплести з галуззя хоча б дно свого гнізда.

- Побачимо, що сьогодні той Жайвір скаже,- роздратовано мовив Лелека і полетів у поле, де тремтіла, як струна, весняна пісня Жайвора.

Той ще здалеку побачив Лелек, а коли сів поруч, сказав з надією:

- Сьогодні я теж бачив Людину, котра довго стежила за вашою роботою.

- А що світилося в її очах?- поспитала, як і вчора, Лелечиха.

- Хіба сліпий не побачив би щирих сліз в очах людини,- сповістив Жайвір.

- У неї дуже м’яке серце і безпорадні руки,- сказала на те Лелечиха.

- Давайте ще втретє спробуемо,- нарешті зважився сам Лелека.- Можливо, на цей раз поталанить.

Коли на третій день Жайвір зустрівся з Лелеками, він ледве впізнав іх: так вони зшарніли від даремної роботи.

- Коли твоя праця дарує радість серцю і насолоду крилам, тоді і втоми не буває,- пояснив Лелена.…- А якщо робота марна, то і сам марнієш, як живе листя на морозі.

- А я знову Людину бачив,- похвалився Жайвір, щоб хоч трохи підбадьорити друзів.

У серці малого птаха ще бриніла пісня.

- До очей її приглядався‘? - поспитала вже втретє Лелечиха.

- У її очах світився розум,- відповів на те Жайвір.

- Розум? - перепитала Лелечиха і вперше радісно заклекотала : - Це перемога, мої любі! Ми врятовані!

Лелека не повірив її словам.

- Але наступного ранку, як тільки перші промені освітили небо, і він, і Лелечиха, і Жайвір побачили, що на вершечку високого стовпа чиїсь умілі руки майстерно приладнали широке колесо з густими перетинками. Нові спиці колеса виблискували на сонці.

- Спасибі тобі на мудрій пораді,- подякувала Лелечиха Жайворові.- Коли б не ти, то не бачити б нашим діткам рідних країв.

- Людині подякуйте,- відказав своїм друзям Жайвір.

- Хто його знає? - сказала Лелечиха.- А може, це твоя весняна пісня зупинила того чоловіка, у котрого в очах світився розум.

Знялися Лелеки і полетіли плести свое просторе гніздо.

А Жайвір злетів у синяву неба, і знову над весняним розмасм весело забриніли його живі срібні дзвіночки.

Жайвір співав пісню людині.

 

 

    Твори О.В. Зими

  • Вирости сад: оповідання / О. В. Зима. – К.: Веселка, 1987. – 12 с.
  • День на роздуми: науково-фантастичний роман / О. В. Зима. – К.: Рад. письменник, 1987. – 326 с.
  • Зачарований хлопчик: казки / О. В. Зима. – К.: Веселка, 1988. – 128 с.
  • Казки Дивогляда: казки / О. В. Зима. – К.: Веселка, 1981. – 39 с.: ілюстр.
  • Казки Дивогляда : казки : для молодшого шкiльного віку / О. В. Зима ; ілюстр. В. А. Дунаєвої. - К. : Школа, 2008. - 128 с.
  • Мідний серпень: роман / О. В. Зима. – К.: Молодь, 1982. – 256 с.
  • Хліб для подорожнього : повість та оповід / О. В. Зима. ­ К.: Молодь, 1971. ­ 134 c.
  • Степовики: художньо-документальна повість / О. В. Зима. – К.: Молодь, 1979. – 264 с.
  • Жолуді на піску : повісті /  / О. В. Зима. іл. Ботнар Ю.С. ­ К. :  Рад. письменник, 1983. ­ 342 c
  • Малий поводир : казки : для старшого дошкiльного та молодшого шкiльного вiку / худож. А. Фролов. – К. : Веселка, 1985. – 20 с. : ілюстр.